29 Mart 2014 Cumartesi

Liderlik dediğin...

Dün ve bugün şirketin liderlik sempozyumuna katıldım. Liderlik sözcüğü zannedersem binlerce kez dile alındı ve tarif edildi... Herkesin bu konuda bir fikri var, bende bir tanım yapayım istedim, hadi hayırlısı...

Bence iyi lider;
1) Kendi bedeninin, zihninin ve ruhunun yani kendi vatanının farkında olan ve iyi yönetebilen bir insandır. Bunun için düzenli egzersiz ve pratik yapar; spor, meditasyon, sağlıklı beslenme, spiritüel beslenme, gibi... 

2) Umut yolunda yürüyen ve kendine umut veren insandır. Umut çok derin ve anlamlı bir kelime, düşünmenizi öneririm. Pozitife odaklanmayı unutun, umut edin ve umuda yolculuk yapın. 

3) Kendisi ile ilgili konuları kabul etmiş, onları birer sınav olarak görmüş, çözmüş ve tamlanmış bir insandır. 

4) Kendisi tamlandıktan sonra etrafını aydınlatmak için mum olan insandır. Mumdur, kendi etrafını aydınlatır. Dünyanın bütün sorunları ya da karanlık yerleri onun odağında değildir. O etrafını aydınlatmakta meşguldür, şefkatle aydınlatır, onun ışığı etrafındakileri rahatsız etmez onların gözünü yakmaz. 

5) Etrafını aydınlatırken, yanmaya hazır mumları görür ve onları yakar. Onları takdir eder bu vesile ile ve etrafındaki mumlar artar. Etki alanı büyür ve görüş açısı genişler. 

İşte benim liderlik tanımım bu.

Sevgiyle,
Mus

6 yorum:

 1. Atatürk'ün başarısındaki en önemli faktör; vazgeçmek bilmeyen iradesidir, bu noktada Rumeli inadı vardır Gazi paşa da.Olmalı dediği an, olabilir yok. Bu liderlik yapmaya hevesli herkese lazım bir prensip...
  IO

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atatürk'ün liderlik özelliklerini öğrenmek ve örnek almak yerinde olacaktır. Benim katıldığım liderlik eğitimlerinde muhakkak Atatürk bir rol model olarak konuşuluyor.

   Sil
 2. Tamlanmış bir insan noktasında durakladım biraz. Hayat yolculuğu devam ederken insan devamlı değişim içindeyse tamlanmak teorik olarak hiç mümkün olmayan bir durum. t noktasındaki anlık durum belki tamlık hakı-kında bilgi verebilir ama süreç içinde böyle bir durumun mümkün olmadığını düşünüyorum. Diğer maddelere katılıyorum.
  Banu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Banu,
   Çok haklısın, ben yazarken bayağı büyük bir laf etmişim, yorumuna katılıyorum. Süreçte akmaya devam, çok büyük anlamlar yüklemeden.
   Selamlar,
   Mus

   Sil
 3. Selam Mustafa,

  Yazdıkların çok güzel. Ben de bu vesile ile, her zaman dile getirdiğim birşeyi burada da paylaşmak istedim. "Bir insanı tanımak istiyorsanız onu büyük bir mevkiiye geçirin". Lider kendini öncelikle insanlığı ile belli etmeli. Şişirilmiş bir tulum olmamalı. Olgun insan olmalı. Konumsal ceketini çıkarıp şirket kapısından çıktığı anda da kendisine saygı duyulan bir şahsiyete sahip olmalı. Sadece üstün sayılan insanlara yaklaştığında değil, herkese karşı insan gibi davranmalı. Benim liderlikte en başta önemsediğim şey "Kişilik"tir. Eline sağlık, Fulya Gülbaş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel ifade etmişsin Fulya, teşekkürler yorumun için.
   Sevgiler

   Sil