9 Mayıs 2013 Perşembe

Dubai Seyahati - ipuçları


Ben işim gereği Dubai'ye çok seyahat ediyorum, son seyahatimde Dubai'deki meslekdaşım seyahatlerin ile ilgili de blog yazmalısın dedi, ben de düşündüm ve hak verdim. Amacım bir gezi programı sunmak değil, Dubai'ye seyahat edecek kişilere küçük ip uçları verebilmek.

Öncelikle seyahatinizi planlarken bilmeniz gereken bir nokta T.C. vatandaşlarının Dubai için vize alması gerekiyor. Vizeyi almak için birkaç yol var;
  1. THY yolları ile uçacak iseniz, THY online vize alabilirsiniz. THY'nin internet sitesine gerekli evrakları taratıp yüklüyorsunuz ve ıslak imzalı dökümanı da THY Şişli ofisine kargo ya da kurye ile göndermek gerekiyor.
  2. Emirates ile uçacaksanız Emirates sizin adınıza vize alabiliyor. 
  3. Dubai'de kalacağınız otel size vize alabiliyor, ben bu yöntemi tercih ediyorum ve çok hızlı bir şekilde alabiliyorum, tavsiye ederim.
  4. Dubai'ye vardığınızda vize alabilirsiniz ( bu yöntemi kesinlikle tavsiye etmem çok beklemek zorunda kalıyorsunuz)
Hangi havayolu ile uçalım derseniz, ben THY derim. Bildiğiniz gibi THY Türkiye'nin yükselen markası ve ben de bu konuda biraz milliyetçi olup sürekli THY ile uçuyorum. Rakibi Emirates uçak ve koltuk mesafeleri olarak daha iyi imkanlar sağlasa da ben THY diyorum. Bunun yanında Fly Dubai, Pegasus, Etihad gibi alternatifler de mevcut.

Dubai havalimanına indikten sonra uzun bir pasaport kuyruğu ile karşılaşmanız muhtemeldir, çünkü hem pasaport - vize kontrolü hem de göz taraması (iris scan) yapılıyor. Bu kuyruktan kurtulmak isterseniz karşılama hizmeti veren bir firmadan "fast track" almanız gerekir. Ben Marhaba Services kullanıyorum, uçuşa 24 saat kalana kadar internetten hizmeti satın alabiliyorsunuz ( https://www.marhabaservices.com ). Bu hizmetin maliyeti 90AED yani yaklaşık 45TL, AED ile TL'yi 2/1 gibi düşünebilirsiniz. Yani 2 dirham 1 lira gibi. Eğer fast track'i önceden sipariş etmeyi unutursanız sorun değil 2 katı para alıp yine de bu hizmeti sunuyorlar.

Havayolu'na karar verdikten sonra otel konusu var. Dubai'de bir çok otel var, sehayat nedeninize göre bir yer seçebilirsiniz. Örneğin ben iş için geliyorum buraya, işyeri havalimanındaki serbest bölgede dolayısıyla ben havalimanına çok yakın bir hotel olan Rihab Rotana'da kalıyorum. Küçük ama iş seyahatleri için uygun bir yer. Havalimanına yakın Novotel, Ibis, Le Meridien, Dubai International Airport gibi birçok otel var. Eğer Marina ya da Jumeirah Beach civarında bir yer bakıyorsanız orada kaldığım otel Grand Habtoor ve gerçekten çok iyi bir otel.

Peki Dubai'de ne yapalım derseniz, geleceğiniz zamana göre alternatifler değişebilir. Haziran - Eylül aylarında geliyorsanız alışveriş merkezlerinde vakit geçirmenizi öneririm çünkü hava çok sıcak. Alışveriş merkezlerinin girişlerinde kıyafetler ile ilgili bilgiler var; bayanların kısa şort ya da etek ve kolsuz giymeleri istenmiyor. Diğer zamanlarda Çöl Safari turuna katılabilirsiniz. Çölde 4x4 araçlarla bir tur ve arkasından bir vahada yemek yiyebilirsiniz. Marina, Jumeira Beach, Palm gibi yerlerde turlayabilirsiniz. Burj Kalifa'ya (dünyanın en yüksek binası) çıkabilirsiniz, Burj Al Arab'ı ziyaret edebilirsiniz... Gittiğiniz yerlerde otellerin restaurant ya da barlarında birşeyler yiyip içebilirsiniz, oteller diyorum çünkü alkol almak isterseniz otel restoran ya da barlarında içebilirsiniz.

 Dubai çölün ortasına yapılan binalardan oluştuğu ve bir geçmişi olmadığı için bana biraz ruhsuz geliyor o yüzden ben iş yerinde takılıp sonra arkadaşlar ile yemeğe gidiyorum, benim favori restoranım Dubai Mall'daki Al Hallab. Lübnan mutfağını çok iyi sunan bu restoranı tavsiye ederim, balkonda oturma şansınız olur ise Burj Kalifa'yı ve su fıskiye gösterilerini izleyebilirsiniz.

Dubai'de hafta sonu günleri Cuma ve Cumartesi, bu yüzden özellikle Perşembe ve Cuma akşamları çok kalabalık oluyor heryer. Bir mall'a giderseniz mall'un kapanma saatine yakın çıkmanızı tavsiye etmem, inanılmaz kalabalık oluyor ve çok taksi beklemek zorunda kalıyorsunuz. Ben geçen gittiğimde, perşembe akşamı Dubai Mall'de yaklaşık 1 saat taksi kuyruğu bekledim. Taksi demişken şunu da belirteyim, taksi şöförleri hep yabancı, yabancı dilleri iyi olmayanlar olabiliyor, gideceğiniz yeri anlayıp anlamadığını muhakkak kontrol edin.

Benden bu kadar, yorumlar ekleyerek deneyimlerinizi aktarabilirsiniz.

Dubai'den sevgiler

NOT: Sevgili Belin'den aldığım mesaj ile güncelleme yaptım, teşekkürler Belin :)

1 yorum:

  1. EVRAKSIZ DUBAİ VİZESİ 2 GÜNDE SONUÇLANDIRIYORUZ . TÜRKİYE 'NİN HER YERİNDE TEK BİR MAİL İLE DUBAİ VİZENİZ HAZIR .İSTEDİĞİNİZ HAVAYOLLARI İLE UÇABİLİRSİNİZ. 0850 207 1617 vize@vizecozum.com , İYİ TATİLLER DİLERİZ

    YanıtlaSil